História školy

KRÁTKA HISTÓRIA

O počiatkoch školstva v Nitrianskom Pravne  (predtým Nemeckom Pravne) niet presných správ. Až do čias reformácie neexistujú žiadne údaje. Podľa A. Fabóa písomné pamiatky dokazujú, že vyučovanie v Nemeckom Pravne  začalo po založení kostola a fary t. j. ku koncu XIV. storočia.
        Až v roku 1922 sa slovenskí obyvatelia v Nitrianskom Pravne začali dožadovať školy pre svoje deti s vyučovacím jazykom slovenským. Zásluhou V. Havlíka, lesníka vznikla Slovenská menšinová škola. Slávnostné otvorenie školy bolo 31. augusta 1924 za účasti popredných predstaviteľov okresu i obce, Slovákov z Pravna i okolitých slovenských dedín. Jej učiteľom a správcom sa stal Š. Huljak.
V roku 1953 vydaný školský zákon ešte prenikavejšie ovplyvnil organizáciu školstva. V obci vznikla Osemročná stredná škola (zlúčením ľudovej a meštianskej).
        Od školského roku 1963 kritickú situáciu pre 927 žiakov v 28 triedach, ktorí sa učili  v šiestich rôznych budovách, vyriešilo odovzdanie  dvoch deväťtriednych pavilónov, jednej telocvične a školskej jedálne , čím sa vytvoril nový školský areál. Celková priestorová situácia sa vyriešila v roku 1979 a 1980. Boli vybudované dva šesťtriedne pavilóny a školská družina, ktorá má v súčasnom období 7 oddelení. Do našej školy prichádzajú žiaci nielen z obce, ale i z  Prievidze, Pravenca, Poluvsia, Malinovej, Chvojnice, Tužiny, Kľačna, Solky a Vyšehradného.

z novodobej histórie sú pre ZŠ významné nasledovné dátumy:

1. 6. 1998 - pôsobnosť Základnej školy v Nitrianskom Pravne  bola na základe rozhodnutia MŠ SR rozšírená na základnú školu s vyučovacím jazykom nemeckým a vyučovaním nemeckého jazyka pod spoločnou správou s triedami s vyučovacím jazykom slovenským.

1. 1. 2002 - Základná škola v Nitrianskom Pravne získala  právnu subjektivitu

1. 7. 2002 - zriaďovateľom školy sa stala Obec Nitrianske Pravno.

1. 9. 2004 - na základe rozhodnutia MŠ SR bol zmenený názov školy na Základnú školu –   Grundschule Nitrianske Pravno.

1. 9. 2006bola spojená  základná škola s materskou školou a vznikla  Základná škola   s materskou školou – Grundschule mit Kindergarten, Školská 370/19, Nitrianske Pravno.

Základná škola s materskou školou – Grundschule mit Kindergarten  Nitrianske Pravno patrí medzi 5 škôl na Slovensku, ktorá poskytuje vzdelanie deťom občanov Slovenskej republiky, príslušníkom nemeckej národnostnej menšiny od 1. ročníka v úzkej spolupráci s Karpatsko-nemeckým spolkom na Slovensku.

1. 2. 2007 – vznikla Spojená škola, Školská 370/19, Nitrianske Pravno.

Má 2 organizačné zložky Základná škola s materskou školou – Grundschule mit Kindergarten Nitrianske PravnoZákladná umelecká škola Nitrianske Pravno.
Súčasťou Spojenej školy Nitrianske Pravno je školský klub detí a 2 školské jedálne.

Kontakt

• Spojená škola - Základná škola s materskou školou - Grundschule mit Kindergarten, Školská 370/19, Nitrianske Pravno
    Školská 370/19
  • Základná škola: